Tek je ena najenostavnejših vrst rekreacije, pri kateri delujejo vse mišice v telesu. Aktivnost pozitivno vpliva na duševno počutje ter skrbi za boljšo kondicijo našega srčno-žilnega sistema in drugih vitalnih delov telesa. A pri teku je potrebno, poleg pravilne tehnike teka, uporabiti še nekaj dodatnega znanja.
Tekači radi rečejo, da jim je pošla sapa, za kar ni vedno kriva zgolj slabša telesna kondicija. Da bi tek potekal nemoteno in karseda optimalno, je treba med tekom tudi pravilno dihati in ujeti pravim ritem s koraki. Zakaj je to pomembno in kako med tekom dihati, boste izvedeli v nadaljevanju.
Zakaj je ritmično dihanje pomembno?
Ritmično dihanje je zelo pomembno za kakovostno tekaško izkušnjo, saj tekačem pomaga uravnavati srčni utrip, zagotavlja optimalno oskrbo telesa s kisikom in zmanjšuje občutek utrujenosti med tekom. Pravilno dihanje omogoča, da se mišice oskrbujejo s potrebnim kisikom, kar pripomore k boljši zmogljivosti in vzdržljivosti.
Ritmično dihanje tekačem prav tako omogoča, da ohranjajo enakomeren tempo teka. S pravilnim dihanjem se lažje osredotočijo na svoj ritem in vzdržujejo želeno hitrost, kar prispeva k bolj učinkoviti in stabilni izvedbi treninga. Poleg tega pomaga tudi pri ohranjanju boljše koncentracije in fokusa med tekom.
In ne le fizične koristi, ritmično dihanje ima pomembno vlogo še pri sproščanju telesa in zmanjševanju stresa med tekom. Ko se tekač osredotoči na svoje dihanje in vzdržuje enakomeren ritem, se zmanjša občutek napetosti in anksioznosti ter izboljša splošno počutje med aktivnostjo.
Ustrezna tehnika dihanja med tekom
Ustrezna tehnika dihanja je ključnega pomena za tekače, saj omogoča učinkovito oskrbo telesa s kisikom med naporom. Pri teku je optimalno dihanje kombinacija vdihavanja skozi nos in izdihavanja skozi usta. Vdihavanje skozi nos pomaga filtrirati zrak in uravnava tok kisika, v hladnejših dneh pa skrbi tudi za segrevanje zraka, ki vstopa v naša dihala.
Na drugi strani pa izdihavanje skozi usta omogoča hitrejše sproščanje ogljikovega dioksida in odpadnih plinov. Pomembno je dihati globoko in enakomerno ter ne zadrževati diha, saj to lahko povzroči povečano napetost in utrujenost mišic.
Primer ritmičnega dihanja
Za izvajanje ritmičnega dihanja si zapomnite uporabo trebušnega dihanja in 5-stopenjski vzorec: 3 koraki med vdihom in 2 koraka med izdihom – npr. vdihnite pri korakih levo, desno, levo; izdihnite desno, levo; vdihnite desno, levo, desno; izdihnite levo, desno. To bo naravno uravnalo vaše dihanje, tako da ne bo vedno vplivalo na isto stopalo med vdihom, kar bo zmanjšalo pritisk na diafragmo in telo med tekom.
Ko boste dosegli hitrejši tempo in boste potrebovali več kisika za napajanje mišic, lahko ohranite opisan vzorec, vendar s prehodom na 3-stopenjsko dihanje: 2 koraka med vdihom in 1 korak med izdihom. 5-stopenjski oz. 3-stopenjski vzorec si je morda težko predstavljati, vendar ko boste začeli dihati na opisan način, boste že kmalu lahko začutili, da je dihanje med tekom postalo bolj udobno.
Lovljenje ritma dihanja in korakov
Pri lovljenju ritma dihanja in korakov tekači skušajte uskladiti svoje dihanje s tempom teka. To pripomore k vzdrževanju enakomernega ritma in zmanjša občutek napora med tekom. Se sprašujete, kako se lotiti ustrezne tehnike dihanja?
Poiščite sebi najbolj primeren ritem. Nekateri tekači vdihnejo enkrat med dvema ali tremi koraki, da vzpostavijo ritmičen vzorec dihanja. Pomembno je, da se posvetite pravilnemu usklajevanju dihanja s svojimi koraki in poiščete tisti ritem, ki deluje najbolje za vaše telo in tempo teka.
Dihalne vaje in dihanje s prepono
Dihalne vaje so odličen način za izboljšanje zavedanja in nadzora nad dihanjem med tekom. Pred tekom ali med ogrevanjem izvajajte dihalne tehnike, ki povečujejo kapaciteto pljuč in izboljšujejo pretok kisika v telo. Na primer, globoko dihanje v trebušni predel, ki pomaga razširiti pljuča in povečati dovajanje kisika v mišice. Tekači se poslužujejo tudi dihalnih vaj, kot je diafragmatično dihanje (preponsko dihanje), kjer se osredotočijo na aktivacijo diafragme in polnjenje pljuč s kisikom.
Dihanje s prepono je tehnika dihanja, pri kateri se osredotočamo na aktivacijo diafragme, mišice, ki ločuje prsni koš od trebuha. Pri tem načinu dihanja se vdihavanje izvaja tako, da se trebuh izboči navzven, kar omogoča polnjenje pljuč s kisikom in raztezanje diafragme navzdol. Izdihavanje poteka sproščeno, pri čemer se trebuh počasi potegne nazaj proti hrbtenici, kar pripomore k popolnemu izdihu in odstranjevanju odpadnih plinov iz telesa. Dihanje s prepono omogoča globoko dihanje, povečuje kapaciteto pljuč ter spodbuja sprostitev in boljše zavedanje telesa med dihanjem.
Ohranjanje enakomernega ritma
Ko tekači ohranjajo enakomeren ritem dihanja, to pomaga vzdrževati stalno hitrost teka in zmanjšuje nihanja srčnega utripa. Enakomerno dihanje omogoča tudi boljšo koncentracijo in zavedanje telesa med tekom.
Tekači se tako osredotočijo na svoje dihanje in se prilagodijo spremembam tempa ali terena, ne da bi izgubili svoj optimalni ritem. S tem se zmanjšuje občutek utrujenosti oz. napora ter omogoča bolj učinkovit in sproščen tek.